Dla niektórych to wzór

Mazda 3 gen II

Dla niektórych to wzór

Opublikowany

Ci, którym nie odpowiada design Toyoty Auris, ani Hondy Civic mają do wyboru jeszcze inne japońskie auto kompaktowe. Chodzi oczywiście o Mazdę 3. Druga generacja auta to jedna z ciekawszych propozycji w tym segmencie.

Historia auta

Mazda 3 drugiej generacji pojawiła się na rynku w 2009 roku (jej światowy debiut miał miejsce w 2008 roku na targach motoryzacyjnych w Los Angeles), na początku na rynku dostępny był tylko 5-drzwiowy hatchback. Wersja sedan zadebiutowała w roku następnym. Sylwetkę auta zaprojektował japoński designer Kunihiko Kurisu. W roku 2011 samochód przeszedł facelifting. Zmieniono zderzaki, reflektory oraz tylne lampy. Dwa lata później z produkcji wycofano drugą generację auta, a na rynku pojawiła się kolejna. Samochód był wytwarzany w Japonii, Tajlandii, Malezji, Teheranie, Wenezueli, w RPA oraz w Tajwanie.

Silniki

Najsłabszy silnik benzynowy to 105-konna jednostka 1.6, jest trochę za słaba do tego modelu, ale i tak znajdą się osoby, dla których taka dynamika będzie w zupełności wystarczająca. Jednak znacznie lepiej w tym modelu sprawdza się mimo wszystko 150-konna wersja 2-litrowa. Dostępna jest też odmiana MZR-DISI z wtryskiem bezpośrednim, ale bezpieczniejszym wyborem będzie jednak silnik z wtryskiem pośrednim. Wariant z nowocześniejszym układem wtryskowym ma z nim problem. To nowa technologia, która w teorii miała obniżyć zużycie paliwa i poprawić osiągi. Udało się to, ale kosztem niezawodności. Dostępna jest jeszcze jednostka 2,5-litrowa o mocy 170 KM, to równie trwały i udany motor, ale trzeba pogodzić się z nieco większym zużyciem paliwa. Warto jednak pamiętać o tym, że silnik 2.5 dostępny jest tylko w egzemplarzach sprowadzonych ze Stanów Zjednoczonych. Dostępne są jeszcze znacznie bardziej oszczędne silniki Diesla.

Podstawowa jednostka to 1.6 o mocy 109 KM, dzięki znacznie wyższemu maksymalnemu momentowi obrotowemu w porównaniu do motoru benzynowego 1.6, diesel o takiej pojemności przyspiesza całkiem żwawo i dobrze sprawdza się nie tylko w ruchu miejskim, ale również w trasie. Wysokoprężna konstrukcja to silnik dobrze znany z aut marki Ford, Peugeot oraz Citroen. To trwała i godna polecenia jednostka. Warto rozważyć też zakup mocniejszej wersji 1.6 o mocy 115 KM. W ofercie silników wysokoprężnych dostępny jest jeszcze motor 2.2 o mocy 150 KM lub 180 KM. To jednostka w której spotkane są problemy z rozciągającym się łańcuchem rozrządu, poza tym nie mamy do niej poważnych zastrzeżeń. Jako, że Mazda 3 to typowe auto miejskie koniecznie zalecamy sprawdzenie poziomu napełnienia filtra cząstek stałych. W egzemplarzach jeżdżących głównie w ruchu miejskim cząstki mogły już całkowicie zapchać filtr, a jego wymiana niestety nie należy do tanich. Warto sprawdzić też stan wtryskiwaczy, szczególnie w wersji 2,2-litrowej.

Podstawowa jednostka to 1.6 o mocy 109 KM, dzięki znacznie wyższemu maksymalnemu momentowi obrotowemu w porównaniu do motoru benzynowego 1.6, diesel o takiej pojemności przyspiesza całkiem żwawo i dobrze sprawdza się nie tylko w ruchu miejskim, ale również w trasie.

Konsultant AutomotoGO

Budowa i dane techniczne

W przednim zawieszeniu auta są kolumny resorujące, a z tyłu układ wielowahaczowy. Dzięki takim rozwiązaniom samochód pewnie prowadzi się na zakrętach, ma też precyzyjny układ kierowniczy. To ewidentnie auto, dla osób lubiących dynamiczną jazdę i pewne zachowanie wozu na zakrętach lub gdy trzeba nagle uniknąć zderzenia z przeszkodą. Nastawy zawieszenia zestrojono sztywno, ale i tak w miarę dobrze radzą sobie z wybieraniem nierówności. Ci, którzy oczekują od auta komfortu powinni zainteresować się raczej Toyotą Auris. Wszystkie wersje tego modelu mają napęd na koła przedniej osi. Mazda 3 pierwszej generacji w testach zderzeniowych Euro NCAP otrzymała maksymalną notę 5 na 5 gwiazdek.

Wnętrze

Materiały użyte do wykończenia wnętrza są przyzwoitej jakości, choć niektóre plastiki mogły by być wykonane z bardziej miękkich tworzyw. Niestety wadą deski rozdzielczej jest niezbyt dobre spasowanie. Samochód nie jest też przesadnie przestronny. Może i miejsca w środku nie jest zbyt mało, ale niektórzy konkurencji wypadają pod tym względem trochę lub znacznie lepiej. Za pochwałę zasługuje za to przejrzystość, obsługa wyposażenia jest intuicyjna i łatwo jest się w niej połapać. Fotele są wygodne, a miejsca zarówno na przednich jak i na tylnych fotelach wystarczy nawet dla osób o wyższej posturze. Bagażnik w hatchbacku ma 340 l, a po złożeniu tylnych foteli przestrzeń ta rośnie aż do 1360 l, jego pojemność w sedanie wynosi z kolei 430 l.

Mazda 3_II_04.jpg

Przykładowe awarie

Użytkownicy kompaktowej Mazdy skarżą się przede wszystkim na awarie kompresora klimatyzacji. Uwagi można mieć jeszcze do nietrwałego lakieru, to bolączka większości japońskich aut z tego okresu, a często dotyczy też i samochodów europejskich. Poprzedni model borykał się z poważnymi problemami z rdzą, która pojawiała się zarówno na elementach nadwozia jak i karoserii. Im więcej ognisk korozji tym oczywiście większe ryzyko, że po latach mocno się rozprzestrzeni i trudno będzie się jej całkowicie pozbyć.

Druga generacja Mazdy 3 jest pod tym względem znacznie lepsza, ale w wielu egzemplarzach na podwoziu pojawia się już rdzawy nalot. Jak będzie wyglądała reszta elementów po latach? To się wkrótce okaże. Użytkownicy tego modelu skarżą się jeszcze na wariujący wskaźnik poziomu paliwa. Spotykane są również wycieki z układu napędowego, radzimy dokładnie obejrzeć go przed zakupem auta. Problemy przysparza również system nawigacji oraz poduszki skrzyni biegów i silnika. Jeśli w trakcie ruszania lub odpalania słychać stuki z dolnej centralnej części auta to zachodzi duże prawdopodobieństwo, że poduszka lub poduszki kwalifikują się już do wymiany.

W skrócie

Japończycy w Maździe 3 drugiej generacji dokonali wielu istotnych poprawek w celu podwyższenia poziomu trwałości auta. Samochód póki co nie ma jeszcze tak poważnych problemów z korozją jak jego poprzednik, a ponadto z gamy silników wysokoprężnych wycofano bardzo awaryjną jednostkę 2-litrową. Motor o pojemności 2,2 l jest już znacznie trwalszy, ale również boryka się z problemem rozciągającego się łańcucha rozrządu. Samochód za to rewelacyjnie się prowadzi, ma wygodne fotele oraz zapewnia wysokim poziom niezawodności. To z pewnością jedno z najtrwalszych aut w swoim segmencie i nie tylko. Niestety, żeby kupić Mazdę 3 drugiej generacji trzeba przeznaczyć znacznie więcej pieniędzy niż na auta konkurentów. Droższe są też części zamienne. Uwagi można mieć jeszcze do średnio spasowanego wnętrza, które nie może pochwalić się też zbyt dużą przestronnością.

Kopiuj tekst

Udostępnij

Załączniki

Pobierz wszystkie

Mazda 3_II_04.jpg

grafika | 1010 KB

Pobierz
Mazda 3_II_01.jpg

grafika | 861 KB

Pobierz
Mazda 3_II_05.jpg

grafika | 555 KB

Pobierz
Mazda 3_II_02.jpg

grafika | 900 KB

Pobierz
Mazda 3_II_03.jpg

grafika | 946 KB

Pobierz
Mazda 3_II_06.jpg

grafika | 1010 KB

Pobierz
Powiązane artykuły
W szwedzkim wydaniu

temu

Volvo S40 i V50 to ciekawe propozycje dla osób chcących kupić Volvo, ale obawiających się większych modeli takich jak S60 czy S80. S40 i V50 to dobre auta, aby rozpocząć przygodę z tą szwedzką marką. Są też ciekawą alternatywą dla bliźniaczego Forda Focusa MkII, ale mogą pochwalić się znacznie wyższą trwałością i lepszym zabezpieczeniem przed korozją.
Spadkobierczyni Corolli

temu

Toyota Corolla przez ostatnie dziesięciolecia wyrobiła sobie solidną markę i renomę nie tylko w Japonii i w Europie, ale także w Ameryce Północnej, Południowej, a nawet i w Afryce. Pomimo to jednak japoński producent zdecydował się na nową nazwę Auris. Samochód został ciepło przyjęty przez klientów na rynku pierwotnym, jak sprawdza się w eksploatacji na wtórnym?
Typ niepozorny

temu

W segmencie aut miejskich jest co prawda wiele popularniejszych samochodów od Suzuki Swifta, jednak mimo to jest to model, którym warto się zainteresować. Nie tylko ze względu na niezawodność, ale także z powodu napęd 4x4. Taka opcja jest naprawdę rzadko spotykana w tak niewielkim samochodzie.
Niedoceniony BRAVO

temu

Większość klientów szukających samochodu kompaktowego wybiera Volkswagena Golfa, Skodę Octavię lub Toyotę Auris. Na rynku dostępna jest jednak ciekawa alternatywa dla wymienionych modeli i to nie tylko pod względem ceny zakupu, ale i kosztów eksploatacji. Chodzi o samochód z Włoch, czyli o Fiata Bravo drugiej generacji. Jak spisuje się w codziennej eksploatacji?

Typ niepozorny

W segmencie aut miejskich jest co prawda wiele popularniejszych samochodów od Suzuki Swifta, jednak mimo to jest to model, którym warto się zainteresować. Nie tylko ze względu na niezawodność, ale także z powodu napęd 4x4. Taka opcja jest naprawdę rzadko spotykana w tak niewielkim samochodzie.