Król Ford IV

Król Ford IV

Opublikowany

Decydując się na przestronne auto klasy średniej nie sposób przejść obojętnie obok Forda Mondeo. To jeden z najbardziej popularnych samochodów w swoim segmencie. Oferuje nie tylko dużo przestrzeni, ale i bardzo dobrze się prowadzi, a pod jego maską pracują niezawodne silniki. Sprawdziliśmy co jeszcze potrafi, ujawniamy też jego mankamenty.

Historia auta

Czwarta generacja Forda Mondeo zadebiutowała w 2007 roku na targach motoryzacyjnych w Genewie. Co ciekawe samochód brał udział w produkcji ,,Casino Royale” z serii filmów o Jamesie Bondzie. W 2010 roku auto przeszło modernizację, w ramach które dyskretnie przemodelowano reflektory oraz wprowadzono kilka modyfikacji w palecie silnikowej. Najważniejsza z nich to wycofanie z produkcji diesla 1.8 TDCi i zastąpienie go motorem 1.6 TDCi. W tym samym czasie pod maską auta pojawiły się jeszcze nowe turbodoładowane jednostki benzynowe z rodziny EcoBoost. Rok później auto zostało poddane kolejnemu liftingowi. Tym razem zmiany objęły między innymi zderzaki, atrapę chłodnicy, reflektory oraz tylne lampy. Jego produkcję zakończono w 2014 roku.

Silniki

W Fordzie Mondeo MkIV dostępnych jest kilka silników benzynowych. Najsłabszy to motor oznaczony jako 1.6 TI-VCT, który może dysponować mocą od 110 do 125 KM w zależności od wersji. Auto z takim silnikiem jest zdecydowanie zbyt ospałe i niechętnie przyspiesza, nawet w topowej odmianie. Do tego zdarzają się tutaj problemy z systemem zmiennych faz rozrządu. Znacznie bezpieczniejszym wyborem będzie wersja 2-litrowa o mocy 145 KM. To trwała konstrukcja, która zapewnia minimum niezbędnej dynamiki. Do wyboru są jeszcze 160-konny motor 2.3 oraz 2,5-litrowy doładowany silnik o potężnej mocy aż 220 KM. Obydwie wersje to trwałe konstrukcje, które gwarantują ponadprzeciętne osiągi, szczególnie ta druga. Wybór zależy już tylko od wymagań kupującego. W 2010 roku do oferty dołączyły jednostki z turbodoładowaniem i bezpośrednim wtryskiem paliwa 1.6 i 2.0 EcoBoost. Ta słabsza generuje imponującą moc aż 160 KM, a dzięki turbodoładowaniu gwarantuje jeszcze lepsze osiągi niż wolnossący silnik 2.3 o tej samej mocy. Jednostka 2-litrowa dysponuje mocą od 203 do 240 KM, ale mogła być konfigurowana tylko z przekładnią zautomatyzowaną. Do trwałości silników EcoBoost nie mamy poważnych zastrzeżeń. Oprócz jednostek benzynowych dostępne są jeszcze cztery silniki diesla. Najsłabszy motor to silnik 1.8 TDCi o mocy 100 KM, choć dostępna jest jeszcze 125-konna odmiana tej jednostki. Alternatywą dla tego silnika jest 115-konny motor 1.6 TDCi. Niestety wszystkie te wersje niezbyt dobrze radzą sobie z rozpędzaniem auta. Jeśli już stawiamy na maksymalną oszczędność to ostatecznie można rozważyć zakup 125-konnej odmian 1.8 TDCi. Znacznie lepszym wyborem będą jednak jednostki 2.0 i 2.2. Ta pierwsza może mieć od 130 do 163 KM, a druga generuje moc 175 lub 200 KM. Różnice między zużyciem paliwa poszczególnych odmian są tak nieduże, że warto wybierać te jak najmocniejsze. Z drugiej strony radzimy jednak kierować się przede wszystkim stanem konkretnego egzemplarza. Lepiej mieć zadbane auto, ale trochę słabsze, niż mocniejsze, ale po poważnym wypadku lub zaniedbane technicznie. Diesle to udane konstrukcje, dostępnej tutaj jednostki 2.0 TDCi nie należy mylić z awaryjnym silnikiem z poprzedniej generacji Mondeo, to zupełnie inny motor. Ten nie boryka się już z częstymi awariami wtryskiwaczy oraz pompy.

Znacznie lepszym wyborem będą jednostki 2.0 i 2.2. Ta pierwsza może mieć od 130 do 163 KM, a druga generuje moc 175 lub 200 KM. Różnice między zużyciem paliwa poszczególnych odmian są tak nieduże, że warto wybierać te jak najmocniejsze.

Konsultant AutomotoGO

Budowa i dane techniczne

Napęd w aucie niezależnie od wersji silnikowej i nadwozia zawsze przekazywany jest tylko na przednie koła. Wersje 4x4 dostępne są za to w kolejnej generacji auta. W przednim zawieszeniu Mondeo zastosowano kolumny resorujące, a w tylnym układ niezależnych wahaczy. Zawieszenie auta jest sprężyste, zapewnia dobrą stabilność w zakrętach, ale dzięki niemu auto też płynnie pokonuje nierówności. To bardzo dobry kompromis pomiędzy sportową charakterystyką a komfortem. Opcjonalnie były dostępne amortyzatory ze zmienną charakterystyką tłumienia – kierowca do wyboru ma trzy tryby. Samochód zapewnia bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa, w testach zderzeniowych Euro NCAP uzyskał maksymalny wynik 5 na 5 gwiazdek.

Wnętrze

Ford Mondeo to jedno z najbardziej przestronnych aut w swojej klasie. Miejsca zarówno na przednich fotelach jak i na tylnej kanapie nie zabraknie nawet dla osób o ponadprzeciętnym wzroście. Siedzenia są bardzo wygodne, a podparcia dobrze trzymają w zakrętach. Bagażnik wersji sedan ma 550 l, w liftbacku jego pojemność to od 540 do 1460 l, a w kombi ma on 554-1745 l.
Ford Mondeo Mk IV_04.jpg

Przykładowe awarie

Użytkownicy Mondeo skarżą się głównie na problemy z prawidłowym działaniem klimatyzacji.  Zdarzają się też kłopoty z instalacja elektryczną, nie działają poszczególne elementy wyposażenia. Warto przed zakupem profilaktycznie sprawdzić też w jakim stanie jest zawieszenie i podwozie auta, tam często pojawia się rdzawy nalot. W większości egzemplarzy nie jest on jeszcze groźny, ale mimo to warto tam zajrzeć. Radzimy jeszcze dokładnie obejrzeć układ napędowy pod kątem wycieków. Te najczęściej występują na łączeniu skrzyni biegów z silnikiem oraz na gumowych osłonach przegubów. Jedną z najczęściej spotykanych usterek w Fordzie Mondeo Mk4 są przypadki zaśniedziałych styków instalacji elektrycznej, przez co pojawiają się problemy z urządzeniami pokładowymi. Nie są to jednak poważne awarie. Z drobnych mankamentów warto jeszcze wspomnieć o łuszczącym się lakierze na elementach ozdobnych nadwozia i na logo.

W skrócie

Ford Mondeo MkIV na tle większości konkurentów wyróżnia się przede wszystkim atrakcyjną ceną, jest tańszy niż Volkswagen Passat czy auta japońskie z podobnych lat. Jego mocną stroną jest też duża dostępność tanich części zamiennych, dzięki czemu eksploatacja nie zrujnuje domowego budżetu. Jednak to nie jedyny atuty tego modelu. Samochód jest bardzo przestronny, dobrze się prowadzi i wiele oferuje, jeżeli chodzi o wybór jednostek napędowych oraz wyposażenie. Jego dużym plusem są niezawodne silniki zarówno benzynowe jak i wysokoprężne. Te drugie w poprzedniej generacji nie cieszyły się zbyt dobrą opinią. Niestety trzeba liczyć się z wyższym poziomem awaryjności w porównaniu do japońskich rywali oraz z brakami w jakości wykonania elementów ozdobnych.

Kopiuj tekst

Udostępnij

Załączniki

Pobierz wszystkie

Ford Mondeo Mk IV_06.jpg

grafika | 1,01 MB

Pobierz
Ford Mondeo Mk IV_02.jpg

grafika | 1,04 MB

Pobierz
Ford Mondeo Mk IV_05.jpg

grafika | 962 KB

Pobierz
Ford Mondeo Mk IV_03.jpg

grafika | 907 KB

Pobierz
Ford Mondeo Mk IV_04.jpg

grafika | 790 KB

Pobierz
Ford Mondeo Mk IV_01.jpg

grafika | 1,11 MB

Pobierz
Powiązane artykuły
W szwedzkim wydaniu

temu

Volvo S40 i V50 to ciekawe propozycje dla osób chcących kupić Volvo, ale obawiających się większych modeli takich jak S60 czy S80. S40 i V50 to dobre auta, aby rozpocząć przygodę z tą szwedzką marką. Są też ciekawą alternatywą dla bliźniaczego Forda Focusa MkII, ale mogą pochwalić się znacznie wyższą trwałością i lepszym zabezpieczeniem przed korozją.
Spadkobierczyni Corolli

temu

Toyota Corolla przez ostatnie dziesięciolecia wyrobiła sobie solidną markę i renomę nie tylko w Japonii i w Europie, ale także w Ameryce Północnej, Południowej, a nawet i w Afryce. Pomimo to jednak japoński producent zdecydował się na nową nazwę Auris. Samochód został ciepło przyjęty przez klientów na rynku pierwotnym, jak sprawdza się w eksploatacji na wtórnym?
Typ niepozorny

temu

W segmencie aut miejskich jest co prawda wiele popularniejszych samochodów od Suzuki Swifta, jednak mimo to jest to model, którym warto się zainteresować. Nie tylko ze względu na niezawodność, ale także z powodu napęd 4x4. Taka opcja jest naprawdę rzadko spotykana w tak niewielkim samochodzie.
Dla niektórych to wzór

temu

Ci, którym nie odpowiada design Toyoty Auris, ani Hondy Civic mają do wyboru jeszcze inne japońskie auto kompaktowe. Chodzi oczywiście o Mazdę 3. Druga generacja auta to jedna z ciekawszych propozycji w tym segmencie.

Solidny Japończyk

Japońskie auta klasy średniej są dobrą alternatywą dla modeli niemieckich marek. Zwykle są tańsze w zakupie i bardziej niezawodne, zapewniają bardzo dobre własności jezdne i wolno tracą na wartości. Tym razem postanowiliśmy prześwietlić Mazdę 6 drugiej generacji.